3 Kasım 2010 Çarşamba

HTC HD2 Saat Problemi & Çözümü

Uzuuun bir zamandır bloga birşey eklememişim, neredeyse 1 yıl olmuş. Ama HTC HD2 sahiplerinin işine yarayacak birşeyi paylaşmak üzere geri döndüm, yazıp kaçacağım.
Geçtiğimiz pazar günü biliyorsunuz saatler geri alındı. Ama bazılarımızın saatleri bu konuda inatçı davranıp eski saatlerine geri dönmeyi hatta bazen daha bile ileri gitmeyi tercih ediyor.

Gördüğüm kadarıyla şu an için iPhone 4 ve HTC HD2 lerde saat problemi yaşanıyor. iPhone için çözüm sunamayacağım ama öğrendiğim kadarıyla iPhone 4 kullanan arkadaşlar şimdilik alarm için farklı uygulamalar (application) yükleyerek sorunu halletmişler.

HTC HD2 sahipleri için hemen uzatmadan çözüme geçeyim:

Settings -> Menu - > All Settings -> Personal -> Phone -> GSM/UMTS Services -> Time Synchronization (Get Settings...)

Türkçesi de şu olsa gerek, ama olmaya dabilir, İngilizcesi size iyice anlamsız geliyorsa yardımcı olması açısından yazıyorum:

Ayarlar -> Menü -> Tüm Ayarlar -> Kisisel -> Telefon -> GSM-UMTS hizmetleri -> Saat Esitlemesi (Ayarları değiştir?)

Yapılır. Burda "Automatic change time zone and clock" (Saati ve zaman dilimini otomatik ayarla gibi bişe) seçeneğinde işaret varsa kaldırılır. OK'e basarak kapatılır.


Bu yeterli olmazsa şunu da deneyin:

Settings -> Data Services -> İnternet time sync'e girilir. "Get time from the internet" seçeneğindeki işaret kaldırılır.

Ben ne olur ne olmaz diye her ikisini de yaptım, şu an düzgün gibi, ilerleyen zamanlarda problem yaşarsam ya da daha güzel bir çözüm çıkarsa yazıyı güncellemeye çalışacağım. Tabi bunları seçtikten sonra saatiniz ileri filan kaldıysa normal saat ayarından düzeltmeniz gerekiyor, çünkü artık saatiniz internetten güncellenmeyecek.

Bu arada yazılanlardan anlamışsınızdır diye tahmin ediyorum, problem saatin internet üzerinden alındığı sunucudan kaynaklanıyor büyük ihtimalle, sunucu düzeldiği zaman biz de eski halini kullanabileceğiz diye tahmin ediyorum. Lütfen benim gibi hard resetle filan uğraşmayın telefonum mu bozuldu acaba diye...

Bu arada Settings yazdım ama telefonu yeni kullanmaya başlayanlar settings diye bişe yazmıyor diye feryad edebilirler, HTC Sense arayüzünde ana ekranı sağa kaydırdığımızda çıkan, Personalize, Wireless controls, Sound&Display vs. yazan yer Settings oluyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, güle güle kullanın. Tekrar problem yaşamamak ümidiyle:)

4 yorum:

 1. http://definebilimi.com/threads/define-i%C5%9Faretleri.162/

  YanıtlaSil
 2. http://definebilimi.com/#yoenetim-kullanicilar.3/http://definebilimi.com/forums/Oneri/http://definebilimi.com/#definecilige-giris-definecinin-bilmesi-gerekenler.4/http://definebilimi.com/forums/cinler/

  YanıtlaSil
 3. http://definebilimi.com/threads/d%C3%9Cnyanin-en-nad%C4%B0r-10-de%C4%9Eerl%C4%B0-parasi.324/

  YanıtlaSil
 4. http://definebilimi.com/threads/g%C3%BCrc%C3%BC-kral-mezar%C4%B1.329/

  YanıtlaSil